wtorek, 28 maja 2013

Na ludowo



Mieni się w słoneczku pasiasta spódnica
Niech chłopaki wiedzą, że ja spod Łowicza
U nas takie niebo, u nas taka zieleń
Jakby tęczą opasał dziewczyny w niedzielę
("Maki spod Łowicza")


To właśnie te tęczowe kolory i symetria urzekają mnie najbardziej w sztuce ludowej. Lubię ich intensywność i soczystość i uważam, że kilka folkowych akcentów może świetnie ożywić neutralne wnętrze. należy jednak uważać, aby nie zamienić domu w skansen. 
      Meble, ubrania czy przedmioty codziennego użytku inspirowane sztuką ludową nie są absolutną nowością w sferze designu, jednak odnosi się wrażenie, że stają się coraz bardziej popularne. Dużą popularnością cieszą się nie tylko autentyczne wyroby ludowe, takie jak tkaniny, wycinanki czy naczynia, ale również przedmioty, w których pobrzmiewa tylko lekka nuta folkowej melodii, niedosłowne cytaty przejawiające się w podobnych kształtach czy fragmentach ludowych motywów. 
      Wykorzystywanie w projektowaniu motywów ludowych zaowocowało powstaniem stylu zwanego neofolk. Według Encyklopedii Stylu opracowanej przez Cztery Kąty (czterykaty.pl) "projektanci przedmiotów domowego użytku oraz artyści docenili sztukę ludową już na początku XX wieku. W Polsce byli to twórcy zgromadzeni wokół Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, działającego w latach 1901-1914. Ich postulaty czerpania z bogatych tradycyjnych źródeł w rzemiośle i sztuce rozwinęła później słynna Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład, która powstała w 1926 roku i przez siedemdziesiąt lat swojej aktywności wywierała ogromny wpływ na polskie wzornictwo. Także współcześni designerzy szukają inspiracji w rodzimej tradycji. Swoje projekty wzbogacają elementami zaczerpniętymi z twórczości ludowych artystów niemal z całego świata."1 A zatem nie tylko Łowicz czy Kaszuby, lecz folk o zasięgu ogólnoświatowym. Według tej samej encyklopedii dla stylu neofolk charakterystyczna jest ornamentyka: "schematycznie przedstawione wizerunki zwierząt (głównie domowych) oraz ludzi w strojach charakterystycznych dla danego regionu. Często pojawiają się również mocno uproszczone motywy roślinne - zazwyczaj bukiety kwiatów rosnących w najbliższej okolicy. Te tradycyjne wzory współcześni projektanci i artyści przeważnie jeszcze bardziej upraszczają."2
      Inne charakterystyczne elementy tego stylu to wspomniane już wycinanki, jednak nie tylko w postaci wielobarwnych papierowych obrazków, ale również ażurowych elementów zdobiących meble, naczynia, podkładki pod naczynia a nawet obudowy sprzętu elektronicznego.
Okrągła wycinanka z wzorem kolorowych łowickich kogutów

Okrągła wycinanka z wzorem kolorowych łowickich kogutów, http://folkstar.pl


Kolorowa filiżanka folk zdobiona na ludowo

Kolorowa filiżanka folk zdobiona na ludowo, http://folkstar.pl


Motyw łowicki w ciekawej wersji black&white dla miłośników monochromatycznych dekoracji:

Filiżanka z oryginalnym czarnym wzorem folk

Filiżanka z oryginalnym czarnym wzorem folk, http://folkstar.pl


Zielona poduszka łowicka w kolorowe kwiaty folkowe
Poduszki w kolorowe kwiaty, folkstar.pl
Biała folk podkładka pod mysz z kwiatowym wzorem jak z wycinanki - na ludowo
Podkładka pod mysz, http://folkstar.pl/


Czarna mała podkładka folk zdobiona na ludowo - łowicka wycinanka
Podkładki filcowe na stół, folkstar.pl

Etui na iPhone 4S - czarne w kwiaty folk - na ludowo

Etui na iPhone, http://folkstar.pl/



Jeśli chodzi o wykorzystywane materiały, to należą do nich naturalne drewno, gruby filc (wełniany jest coraz częściej zastępowany sztucznym), lniane i bawełniane płótna, wełna oraz papier.
Bieżnik łowicki - pasiak - sztuka ludowa - różowy

Bieżnik łowicki - pasiak, http://folkstar.pl

Folk torba filcowa na laptopa - GOSHICO - łowicka na ludowo

Folk torba filcowa na laptopa, http://folkstar.pl/



Meble w tym stylu charakteryzują się zazwyczaj minimalistyczną formą, a ich projektanci nawiązują do funkcjonalizmu lub form wypracowanych przez rzemieślników.3
Sofa Kwiaty Folk Szara
Stylowa Sofa Kwiaty Folk, http://www.folkownia.pl/
Ławka Kwiaty Folk Szara

Ławka Kwiaty Folk, http://www.folkownia.pl

A tutaj folkowe inspiracje w zupełnie nowoczesnej aranżacji. mamy tu do czynienia z grą kontrastów. Zwróćcie uwagę na subtelne czarne zdobienia mebli na jasnym tle i egzotyczną parę modeli na zdjęciach w ludowych strojach. Neutralne tło wspaniale współgra z kolorowymi akcentami, a postindustrialna lampa unowocześnia wnętrze. Szary dywan w formie łowickiej wycinanki świetnie dopełnia całości.

Salon w stylu neofolk, http://www.urzadzamy.pl/
     Po takiej porcji inspiracji czas na DIY. Czując pewien niedosyt po zakupieniu trzech poduszek w łowickie wzory postanowiłam sama stworzyć sobie folkową ozdobę. Przedstawiam drewnianego konika :) Nie, nie wystrugałam go sama, gotowy model zakupiłam na allegro, a następnie pomalowałam go i ozdobiłam stosując technikę decoupage. Użyłam farb w kolorach srebrnym, białym i czerwonym, oraz papierowych serwetek z łowickim motywem. Oto efekt: 





konik decoupage


 Ciekawa jestem Waszych opinii - lubicie ludowe klimaty u siebie czy tylko na zdjęciach? Wolicie folk w czystej czy zmodernizowanej postaci? Ja przyznam szczerze toleruję obie opcje, jednak w rozsądnych dawkach.

13 komentarzy:

  1. Taki bieżnik pamiętam z dzieciństwa :) A o tej torbie marzę już od dłuższego czasu! Podoba mi się też ta otomana szara, tak więc chyba lubię folk;) Choć mało go w moim domu, mam zaledwie akcenty, jakieś pamiątki z podróży czy prezenty...
    Twój konik jest fantastyczny - podziwiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, jak tak sięgnąć pamięcią, to ten folk zawsze był, tyle że nie był lansowany...Pewnie dlatego Twoje wspomnienia bieżnika :) Konik dziękuje za miłe słowa :)

      Usuń
  2. Ja też uwielbiam folk! Sofa i torba są cudowne i etui na laptopa też. Konik to świetny pomysł, chociaż ja nie przepadam za decoupage'm zostawiłabym go szarego z mocnym folkowym wzorem czyli w takim zestawie kolorystycznym "z sofy"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi się ta sofa też bardzo podoba, chociaż nie wiem czy bym u siebie taką postawiła, bo trudno byłoby jej znaleźć odpowiednie towarzystwo.... mam jeszcze w zanadrzu jednego konika, na razie jest goły, ale zastanawiałam się właśnie czy by go "na szaro" nie zrobić ;)

      Usuń
  3. Lubię popatrzeć na folk ale jakoś nie widzę go u siebie...Bardzo przypadła mi do gustu czarno-biała filiżanka :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, filiżanka jest dość neutralna kolorystycznie, ale jednak bardzo ciekawa ze względu na wzór.

      Usuń
  4. zagladam tutaj juz od jakiegos czasu ,bardzo fajny blog,a folk lubie ale w malej i losci jezeli juz to zdecydowalabym sie na poduszke lub bieznik ,w Twoim wydaniu tez jest fajny:P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Strasznie dziękuję za miłe słowa i witam serdecznie kolejną czytelniczkę :) Folk chyba powinien być w małej ilości, inaczej trochę to skansenowo wygląda :)

      Usuń
  5. Czy któraś z czytelniczek może zna sklep/hurtownie tkanin, gdzie kupiłabym materiał ze wzorem łowickim? dokładnie kwiatami łowickimi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam szczerze, że poszukałam trochę i nic nie znalazłam.... może warto się zwrócić do sklepu folkstar?

      Usuń
  6. Mnie się podoba dywan-wycinanka. Konik z derka łowicka jest przeuroczy!!!!! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ten dywan tez przykuł moją uwagę. Konika podarowałam jakiś czas temu komuś, kto się bardzo z niego ucieszył. Konik mieszka teraz w Indiach :)

      Usuń
  7. Uwielbiam ludowe klimaty! Co prawda do wystroju domu mi nie pasują, ale mam łowicką pościel i komplet do wózka dla córki :) Myślę też o zamówieniu poduszeczek do pościeli :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz :)