wtorek, 28 maja 2013

Na ludowo



Mieni się w słoneczku pasiasta spódnica
Niech chłopaki wiedzą, że ja spod Łowicza
U nas takie niebo, u nas taka zieleń
Jakby tęczą opasał dziewczyny w niedzielę
("Maki spod Łowicza")


To właśnie te tęczowe kolory i symetria urzekają mnie najbardziej w sztuce ludowej. Lubię ich intensywność i soczystość i uważam, że kilka folkowych akcentów może świetnie ożywić neutralne wnętrze. należy jednak uważać, aby nie zamienić domu w skansen. 
      Meble, ubrania czy przedmioty codziennego użytku inspirowane sztuką ludową nie są absolutną nowością w sferze designu, jednak odnosi się wrażenie, że stają się coraz bardziej popularne. Dużą popularnością cieszą się nie tylko autentyczne wyroby ludowe, takie jak tkaniny, wycinanki czy naczynia, ale również przedmioty, w których pobrzmiewa tylko lekka nuta folkowej melodii, niedosłowne cytaty przejawiające się w podobnych kształtach czy fragmentach ludowych motywów. 
      Wykorzystywanie w projektowaniu motywów ludowych zaowocowało powstaniem stylu zwanego neofolk. Według Encyklopedii Stylu opracowanej przez Cztery Kąty (czterykaty.pl) "projektanci przedmiotów domowego użytku oraz artyści docenili sztukę ludową już na początku XX wieku. W Polsce byli to twórcy zgromadzeni wokół Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, działającego w latach 1901-1914. Ich postulaty czerpania z bogatych tradycyjnych źródeł w rzemiośle i sztuce rozwinęła później słynna Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład, która powstała w 1926 roku i przez siedemdziesiąt lat swojej aktywności wywierała ogromny wpływ na polskie wzornictwo. Także współcześni designerzy szukają inspiracji w rodzimej tradycji. Swoje projekty wzbogacają elementami zaczerpniętymi z twórczości ludowych artystów niemal z całego świata."1 A zatem nie tylko Łowicz czy Kaszuby, lecz folk o zasięgu ogólnoświatowym. Według tej samej encyklopedii dla stylu neofolk charakterystyczna jest ornamentyka: "schematycznie przedstawione wizerunki zwierząt (głównie domowych) oraz ludzi w strojach charakterystycznych dla danego regionu. Często pojawiają się również mocno uproszczone motywy roślinne - zazwyczaj bukiety kwiatów rosnących w najbliższej okolicy. Te tradycyjne wzory współcześni projektanci i artyści przeważnie jeszcze bardziej upraszczają."2
      Inne charakterystyczne elementy tego stylu to wspomniane już wycinanki, jednak nie tylko w postaci wielobarwnych papierowych obrazków, ale również ażurowych elementów zdobiących meble, naczynia, podkładki pod naczynia a nawet obudowy sprzętu elektronicznego.
Okrągła wycinanka z wzorem kolorowych łowickich kogutów

Okrągła wycinanka z wzorem kolorowych łowickich kogutów, http://folkstar.pl


Kolorowa filiżanka folk zdobiona na ludowo

Kolorowa filiżanka folk zdobiona na ludowo, http://folkstar.pl


Motyw łowicki w ciekawej wersji black&white dla miłośników monochromatycznych dekoracji:

Filiżanka z oryginalnym czarnym wzorem folk

Filiżanka z oryginalnym czarnym wzorem folk, http://folkstar.pl


Zielona poduszka łowicka w kolorowe kwiaty folkowe
Poduszki w kolorowe kwiaty, folkstar.pl
Biała folk podkładka pod mysz z kwiatowym wzorem jak z wycinanki - na ludowo
Podkładka pod mysz, http://folkstar.pl/


Czarna mała podkładka folk zdobiona na ludowo - łowicka wycinanka
Podkładki filcowe na stół, folkstar.pl

Etui na iPhone 4S - czarne w kwiaty folk - na ludowo

Etui na iPhone, http://folkstar.pl/



Jeśli chodzi o wykorzystywane materiały, to należą do nich naturalne drewno, gruby filc (wełniany jest coraz częściej zastępowany sztucznym), lniane i bawełniane płótna, wełna oraz papier.
Bieżnik łowicki - pasiak - sztuka ludowa - różowy

Bieżnik łowicki - pasiak, http://folkstar.pl

Folk torba filcowa na laptopa - GOSHICO - łowicka na ludowo

Folk torba filcowa na laptopa, http://folkstar.pl/



Meble w tym stylu charakteryzują się zazwyczaj minimalistyczną formą, a ich projektanci nawiązują do funkcjonalizmu lub form wypracowanych przez rzemieślników.3
Sofa Kwiaty Folk Szara
Stylowa Sofa Kwiaty Folk, http://www.folkownia.pl/
Ławka Kwiaty Folk Szara

Ławka Kwiaty Folk, http://www.folkownia.pl

A tutaj folkowe inspiracje w zupełnie nowoczesnej aranżacji. mamy tu do czynienia z grą kontrastów. Zwróćcie uwagę na subtelne czarne zdobienia mebli na jasnym tle i egzotyczną parę modeli na zdjęciach w ludowych strojach. Neutralne tło wspaniale współgra z kolorowymi akcentami, a postindustrialna lampa unowocześnia wnętrze. Szary dywan w formie łowickiej wycinanki świetnie dopełnia całości.

Salon w stylu neofolk, http://www.urzadzamy.pl/
     Po takiej porcji inspiracji czas na DIY. Czując pewien niedosyt po zakupieniu trzech poduszek w łowickie wzory postanowiłam sama stworzyć sobie folkową ozdobę. Przedstawiam drewnianego konika :) Nie, nie wystrugałam go sama, gotowy model zakupiłam na allegro, a następnie pomalowałam go i ozdobiłam stosując technikę decoupage. Użyłam farb w kolorach srebrnym, białym i czerwonym, oraz papierowych serwetek z łowickim motywem. Oto efekt: 





konik decoupage


 Ciekawa jestem Waszych opinii - lubicie ludowe klimaty u siebie czy tylko na zdjęciach? Wolicie folk w czystej czy zmodernizowanej postaci? Ja przyznam szczerze toleruję obie opcje, jednak w rozsądnych dawkach.